To, co dobre dla ciała

To, co dobre w żywności wykorzystaj także w trosce o swoje ciało.
Dzięki swoim walorom (np. zawartość witaminy E) olej rzepakowy może być bez problemu wykorzystywany w kosmetyce:

Jako domowy olej do włosów - zabiegi z użyciem oleju rzepakowego będą korzystne dla suchych włosów, które staną się bardziej nawilżone i odżywione oraz nabiorą blasku.





Jako olej do masażu – dzięki neutralnemu zapachowi może być doskonałym nośnikiem dla olejków eterycznych. Nawilża skórę, uelastycznia, i odżywia.

Jeśli dbasz o swoje zdrowie wiesz, że kompleksowe działanie jest najważniejsze. Dobrze się odżywiasz, odżywiaj również swoje ciało i wykorzystuj do tego naturalne produkty.


Proste sposoby na dobre zmiany w diecie:

Warto poznać kilka dobrych rad związanych z wykorzystaniem oleju rzepakowego w naszej kuchni.

Jeśli znudził ci się tradycyjny sos do sałatek na bazie oliwy, stwórz swoją własną bazę. Dzięki temu, że rafinowany olej rzepakowy ma neutralny smak i zapach z łatwością przejmie on aromaty przypraw, ziół i warzyw. Do mniejszej butelki przelej porcję oleju, dodaj ulubione składniki: czosnek, paprykę chilli, tymianek lub inne zioła, odstaw na kilka godzin a najlepiej na cały dzień i ciesz się własnym smakowym olejem. Odkryj nowe smaki. Czyż to nie proste?

Znajdujesz przepis na ulubione ciasto, a tam masło. Chciałbyś jednak użyć tłuszczu roślinnego. Nic prostszego nie możesz zrobić jak zamienić masło na olej rzepakowy (szybko i smacznie). Zachowaj odpowiednią proporcję, około 80% rekomendowanej ilości masła zastąp olejem, resztę płynem (np. mlekiem lub jogurtem). W wielu przypadkach odpowiednich proporcji trzeba szukać metodą prób i błędów, więc nie zrażaj się, jeśli za pierwszym razem się nie uda, jeśli składniki będą wyważone, ciasto wyjdzie lekkie i puszyste. Olej rzepakowy odznacza się świetnymi właściwościami wypiekowymi, także bez obawy możesz użyć go jako bazy tłuszczowej do ciasta.

Masz ochotę na pyszne, pieczone warzywa, ale nie chcesz przesadzić z ilością dodanego tłuszczu, a boisz się przypalenia. Warto wypróbować metodę oleju w sprayu. Delikatnie rozpylasz, a warstwa oleju, który wzbogaci smak twoich warzyw równomiernie rozprowadzi się w naczyniu do pieczenia. Rafinowany olej rzepakowy ma również wysoką temperaturę dymienia, także bez obaw o przypalenie.



Sterole roślinne i ich rola

Sterole, to podstawowe składniki błon komórkowych organizmów. Te występujące w roślinach nazywamy fitosterolami. Znajdziemy je między innymi w olejach roślinnych np. rzepakowym, soi, ryżu, orzechach i niektórych owocach. Główną ich funkcją jest działanie mające na celu obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Fitosterole powodują zmniejszenie jego wchłaniania poprzez zastępowanie go w micelach (cząstki występujące w trwałych emulsjach). Zwiększenie spożycia steroli roślinnych do 2 -3g na dobę jest dobrym sposobem w walce z hipercholesterolemią, w związku z tym ma istotne znaczenie w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo - naczyniowych.[1]

Należy jednak pamiętać, że wszystkie produkty także i te wartościowe, ale w nadmiarze wywołują skutek odwrotny od oczekiwanego.

[1]A. Kopeć, E. Nowacka, E. Piątkowska, T. Leszczyńska Charakterystyka i prozdrowotne właściwości steroli roślinnych Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 3 (76), 5 – 14 www.pokochajolejrzepakowy.eu
FB: Miej więcej oleju w głowie

Znajdziesz nas w następujących miastach

Wszytkie prawa zastrzeżone. Copyright 2013r. Sztuka Jedzenia ©. sztukajedzenia.pl
Projekt i wykonanie: bluestudio.pl